Walec na budowie | lucjan-kalinowski | e-blogi.pl
lucjan-kalinowski
Walec na budowie 2014-09-29

Jak zapewne każdy wie, wszelkiego rodzaju koparki są najczęściej występującymi maszynami na budowach. Dzieje się tak z uwagi na uniwersalność tego sprzętu – dzięki dodatkowym końcówką mogą one wykonywać wiele różnych prac. Jednak nie tylko one są wykorzystywane w pracach budowlanych.


Jedną z najbardziej charakterystycznych maszyn, zwłaszcza tam, gdzie budowane są drogi jest walec. Służy on w głównej mierze do zagęszczania gruntu, a także walcowania świeżo kładzione nawierzchni na drogę.


Walce dzieli się na kilka grup. Podział ze względu na działanie na podłoże wyróżnia walce statyczne i wibracyjne. Maszyny te można podzielić również ze względu na sprężystość wałów (walce stalowe lub ogumione), ze względu na kształt wałów (okołowane, tarczowe, siatkowe, gładkie), z uwagi na liczbę wałów (jedno-, dwu-, trzy, czterowałowe), ze względu na konstrukcję ramy (sztywne i przegubowe), z uwagi na napęd (przyczepne, samojezdne, w tym zdalnie sterowane oraz kierowane ręcznie). Wyróżnia się również walce kombinowane, które stanowią połączenie kilku różnych rodzajów walców. Istnieją też walce specjalne, które z reguły używane są do zagęszczania trudnego terenu przykładowo skarp, rowów czy nawet usypisk śmieci.


Oczywiście i do walców można wykorzystać dodatkowy osprzęt. Niekiedy można wykorzystać do nich lemiesze, a także elementy takie jak zrywarki (te występowały szczególnie w starszych modelach walców służących do walcowania nowej nawierzchni na drogach).


free photos & art / Foter / CC BY


Dodaj komentarz


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]