Układanie płytek na tarasie | lucjan-kalinowski | e-blogi.pl
lucjan-kalinowski
Układanie płytek na tarasie 2014-12-17


Klasycznym rozwiązaniem na betonowym tarasie jest wykorzystanie okładziny z płytek ceramicznych. Chociaż może się wydawać, że ich założenie jest proste, okazuje się jedną z tych prac wykończeniowych, które przysparzają najwięcej problemów.


Podczas wykonywania płyty nie raz nie ma jeszcze wizji na to, w jaki sposób będzie wykończony taras. Natomiast płyta od razu powinna być formowana w taki sposób, by powstał spadek ok. 1,5-2%, a woda ściekała do ogrodu (jest to różnica wysokości 1cm). Jeżeli dopiero przy pracach wykończeniowych tworzona jest warstwa spadkowa, jej wysokość minimalna to 2cm. Taras na płycie może zostać wykończony płytkami ceramicznymi, kamiennymi albo betonowymi. Wśród różnej grubości okładzin, najcieńsza jest ceramika, która ma 0,5-1,5cm. Z kolei płytki betonowe mają 4 cm, a kamień naturalny w przedziale od 1,5-4cm. Trzeba pamiętać o tym, że na tarasie powinna być hydroizolacja, jej grubość to około 1cm. Kolejny 1cm jest wliczany na poczet warstwy kleju. Interesujące rozwiązanie stanowi ułożenie płytek na warstwie drenażowej. Razem z matą drenażową warstwa ta to najmniej 2cm grubości. Ostatecznie zostaje mało miejsca na posadzkę i do przyklejenia płytek może być wykorzystany klej stanowiący jednocześnie hydroizolację.


Płytę tarasową buduje się w trakcie wznoszenia stanu surowego lub przy wykończeniu domu. Płytki mogą być układane bo związaniu betonu, czyli po około czterech tygodniach. Jeśli płyta czekała dłuższy czas na wykończenie, trzeba zweryfikować to, w jakim jest stanie. Płytki powinny być układane między wiosną a jesienią. Duża część zapraw klejowych jest do stosowania w temperaturach 5-25 stopni. Większość klejów ma czas otwarty w przybliżeniu 30 minut, kiedy można dowolnie skorygować ułożenie płytek. Trzeba jednak pamiętać, że latem przy upałach czas ten będzie krótszy. 



Dodaj komentarz


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]